Hlavným poslaním fakulty je poskytovať vysokoškolské vzdelávanie, rozvíjať vedecké bádanie a tvorivú umeleckú činnosť. Vzdelávací proces vychádza z najnovších svetových poznatkov vedy, techniky, technológií, ekonomiky, z vlastného základného a aplikovaného výskumu, spolupráce s inými vysokými školami, vedeckovýskumnými ústavmi, priemyslom spracovania a využívania dreva, výrobkov z dreva a ochrany osôb a majetku. Vychováva vysokoškolsky kvalifikovaných odborníkov – bakalárov, inžinierov, magistrov a doktorov pre celú komplexne ponímanú oblasť dreva a drevárskych výrobkov, nielen drevárskych technológov, ale aj dizajnérov, manažérov, ekonómov a interiérových poradcov pre potreby Slovenska, ale i zahraničia. Na fakulte možno študovať v dennom štúdiu a externom štúdiu (popri zamestnaní).
V rámci vedeckej výchovy Drevárska fakulta vychováva vedeckých pracovníkov pre svoju potrebu a pre iné organizácie. Vedeckovýskumná činnosť fakulty je orientovaná na komplexné využívanie drevnej suroviny, technológiu, techniku a ekonómiu. Je zameraná predovšetkým na zhodnotenie dreva jeho transformáciou na výrobky novej generácie, ktoré tvoria komplexný interiér – životné mikroprostredie človeka. Pedagogickú, vedeckovýskumnú a ostatnú činnosť v súčasnosti zabezpečuje cca 135 pracovníkov.
Cieľom Drevárskej fakulty je maximálne priblížiť výchovu nových odborníkov neustále sa meniacim potrebám praxe. Program je postavený na univerzálnosti a individualizácii štúdia.
Drevárska fakulta ako súčasť verejnej vysokej školy, nadväzuje na bohaté tradície lesníckeho vysokoškolského štúdia, ktoré sa začalo na území dnešného Slovenska, medzi prvými na svete, na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici v rámci baníckeho štúdia už v roku 1770.
Snahy o osamostatnenie lesníckeho štúdia vyústili v zriadenie samostatného Lesníckeho ústavu v roku 1807. Už tu boli vytvorené aj základy drevárskych vied. Vývoj pokračoval ku vzniku Baníckej a lesníckej akadémie v roku 1846 a Vysokej školy baníckej a lesníckej v Banskej Štiavnici v roku 1904. Jej presťahovaním v roku 1919 do Budapešti a neskôr do Šoprone sa dočasne prerušilo lesnícke vysokoškolské štúdium na Slovensku. Záujemci študovali na lesníckych fakultách v Prahe a v Brne. Predpoklady pre vznik vysokoškolského štúdia sa vytvárali už na lesníckych fakultách. V roku 1939 bol zriadený na SVŠT v Bratislave odbor lesného a poľnohospodárskeho inžinierstva, kde vznikol Ústav mechanickej a chemickej technológie dreva ako prvý svojho druhu na svete, ktorý zabezpečoval výučbu drevárskych disciplín.
V roku 1946 bola založená Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach, kde v rámci fakulty lesníckeho inžinierstva zriadili v roku 1949 Oddelenie drevárskeho inžinierstva, ako nový študijný odbor, jeden z prvých na svete. V roku 1951 sa oddelenie stalo Drevárskou katedrou. Prví jedenásti drevárski inžinieri v Československu boli promovaní 25. júla 1952 v Košiciach.
Na základe vládneho rozhodnutia číslo 30 Zb. 8. júla 1952 o zriadení Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene vzniká Drevárska fakulta s československou pôsobnosťou.
Od roku 1992 sa fakulta stáva súčasťou Technickej univerzity vo Zvolene.
Dlhé obdobie bola Drevárska fakulta jednoodborovou fakultou. Do roku 1955 sa vyučovalo v študijnom odbore Drevárske inžinierstvo, ktorý sa zmenil na odbor Mechanická technológia dreva a od roku 1975 na Technológiu dreva. Od roku 1990 sa opäť zavádza študijný odbor Drevárske inžinierstvo, ktorý má 3-ročný spoločný základ a vo 4. a 5. ročníku študijné zamerania, otvárané podľa požiadaviek praxe, ponuky katedier a záujmu študentov.
V roku 1978 vznikol na DF úplne nový študijný odbor Ekonomika a riadenie drevospracujúceho priemyslu a tým končí éra jednoodborovej fakulty. Tento študijný odbor sa od roku 1992 transformuje na odbor Podnikový manažment s tromi zameraniami v 4. a 5. ročníku. V školskom roku 1992/93 sa zavádza nový študijný odbor Procesy spracovania dreva, kde sú vychovávaní odborníci pre vedeckovýskumnú a pedagogickú činnosť. Od 3. ročníka sa člení na zamerania – mechanické alebo chemické spracovanie dreva.
V tomto období sa buduje aj medziodborové štúdium Stavba drevárskych a lesných strojov a zariadení spolu so Strojníckou fakultou TU v Košiciach a Lesníckou fakultou TU vo Zvolene. Odbor prerástol na samostatný odbor a po vzniku Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky TU vo Zvolene v roku 1996 prešiel na túto fakultu. V školskom roku 1987/88 vzniká medziodborové štúdium Priemyselný dizajn nábytku v spolupráci s Fakultou architektúry SVŠT v Bratislave. Od školského roka 1994/95 sa začala výučba v bakalárskom trojročnom štúdiu Interiérová tvorba a poradenstvo v spolupráci s Rakúskom. V roku 1998 bol zmenený názov na Dizajn interiéru a poradenstvo.
V školskom roku 1998/99 sa po prvýkrát na území Slovenska začala na DF výučba v päťročnom inžinierskom štúdiu Požiarna ochrana. Okrem dennej formy štúdia ponúka Drevárska fakulta štúdium v externej forme. Ako prvá fakulta v SR od 2. novembra 1998 otvorila v spolupráci s Lokálnym strediskom dištančného vzdelávania pri TU vo Zvolene výučbu dištančnou metódou v inžinierskom študijnom odbore Podnikový manažment.