Veda na Drevárskej fakulte je rozmanitá. Naši vedci a študenti skúmajú napríklad:
- štruktúru a vlastnosti dreva, čo nám umožňuje prehlbovať jeho poznanie,
- technológie spracovania a využitia dreva pri výrobe buničiny a papiera, čo nám umožňuje šetriť prírodné zdroje,
- energo-environmentálne vlastnosti a využitie biomasy, čo nám umožňuje maximálne využitie obnoviteľného zdroja energie,
- procesy tvorby nábytku, čo nám umožňuje robiť náš životný priestor funkčnejším,
- tepelné a mechanické vlastnosti dreva, čo nám umožňuje stavať kvalitnejšie drevené stavby,
- správanie dreva pri tepelnom zaťažení a horení, čo nám umožňuje lepšie chrániť ľudí a majetok pred požiarmi,
- procesy a technológie výroby drevných kompozitov, čo nám umožňuje využiť drevo bez tvorby odpadov,
- možnosti efektívneho využívania drevnej suroviny, čo nám umožňuje chrániť obnoviteľné zdroje,
- využitie dreva v dizajne, čo nám umožňuje robiť náš svet krajším.
Naša univerzita a fakulta neparia k tým najväčším, ale vedu máme špičkovú. Okrem iného, vedci DF sú členmi špičkového vedeckého tímu s názvom WOODMAT, ktorý skúma štruktúru a vlastnosti lignocelulózových materiálov, ako je napr. drevo.
Ako študenti sa u nás stretnete s osobnosťami, uznávanými v európskom a svetovom meradle, vzdelávate sa na konkurencieschopných pracoviskách, dokonca sa podieľate na ich činnosti a získavate kontakty so svetom.
Fakulta je členom medzinárodného konzorcia INNOVAWOOD a jej zamestnanci členmi unikátnych výskumných združení a organizácií, čo nám umožňuje sledovať aktuálne trendy v oblasti výskumu a inovácií, takže sme vždy v centre diania.
Výborné výsledky fakulta dosahuje v spolupráci so študentmi aj v umeleckej činnosti. Mimoriadnym úspechom tímu „Five4Live, v ktorom spolupracovali aj naši pedagógovia a študenti z dizajnu, je získanie významného ocenenia „People´s Choice Award v medzinárodnej dizajnérskej súťaži s obrovskou konkurenciou s projektom „Balcony Cultivator“, ktorý bol vo svojej kategórii zaradený medzi top osem dizajnov. V zámorí sme dali o sebe vedieť aj vďaka študentom.
Nezabúdame ani na študentskú vedu. Prezentovať svoje výsledky môžete na každoročnej konferencii „Študentská vedecká odborná činnosť“, na ktorej sa už tradične zúčastňujú aj študenti z iných slovenských aj zahraničných univerzít, najnovšie aj zo stredných škôl. Stačí si len vybrať tú správnu zo siedmich sekcií.
Vzorom pre vás môže byť napríklad aj Tatiana Vilkovská, ktorá ako študentka doktorandského štúdia, dostala v rámci udeľovania prestížnych cien Schweighoffer Prize 2017 vo Viedni pozvanie na workshop zameraný na spojenie vedy a praxe v odbore drevárstvo, kde spolu s 47 účastníkmi z 23 krajín rokovali o aktuálnych trendoch v drevárskom priemysle.